Українські аграрії віддали на експорт рекордні 43,4 млн тонн зерна

zerno-picЗ початку 2016/2017 маркетингового року аграрні підприємства України експортували 43,4 млн тонн зернових культур, що є рекордним показником. Зокрема, він перевищує дані експорту за весь попередній сезон на 4,4 млн тонн. Цю інформацію офіційно розповсюдила прес-служба Міністерства аграрної політики і продовольства.

Зокрема, Україна експортувала 17,36 млн тонн пшениці, 5,34 млн т ячменю, 20,41 млн тонн кукурудзи і 10,6 тис. тонн жита. Крім того, за звітний період аграрним компаніям вдалося поставити на зовнішні ринки 370 тис. тонн борошна, з яких 368,5 тис. тонн – пшеничне борошно і 1,5 тонни – інші варіанти продукту.

Раніше за результатами маркетингового року 2016/2017 аграрії України планували встановити рекорд в якості ключових постачальників зернових за рахунок пропозиції закордонному ринку 41,6 млн тонн культур. Попередній рекорд зафіксували в 2015/2016 маркетинговому році на рівні 39,4 млн тонн.

Прогнози на врожай-2017: якщо зберуть менше, експортну партію уріжуть

За інформацією Держкомстату, в Україні в 2016 році зібрали 65,95 млн тонн зернових і зернобобових – на 9,7% більше в порівнянні з 2015 роком. Це стало рекордом для країни з моменту здобуття незалежності. При цьому урожай 2017 року може бути нижче, ніж в попередні – виною тому погодні умови. З цього приводу офіційну позицію озвучив перший заступник міністра аграрної політики України Максим Мартинюк.

За словами чиновника, робити конкретні прогнози поки рано: «Україна належить до відносно невеликої кількості держав, які віддають на експорт майже 50% вирощеного зерна. За даними FAO, показник співвідношення чистого експорту і зібраного врожаю в Україні становить 43%. Україна за цим показником – восьма в світі. Уже це не залишає ніяких причин для хвилювання з приводу можливого зниження врожаю».

Зокрема, як запевняє чиновник, внутрішні споживачі в Україні забезпечені повністю, так як для них передбачено резервних 30 млн тонн зерна, передбаченого для експорту. Розмір експортної партії можна коригувати в залежності від врожайності. У будь-якому випадку, як стверджує Максим Мартинюк, внутрішні потреби є більш пріоритетними, ніж експортні.

Урожай-2017 може бути нижчим і відрізнятися від планового, так як для цього року характерна велика кількість невідповідних погодних умов. Тому порівнювати цей урожай з показниками рекордного 2016 року некоректно.

У будь-якому випадку, як підкреслює представник держапарату, зниження буде некритичним і не вплине на продовольчу безпеку нашої країни. Тим більше, що за очікуваннями, отримана пшениця буде дуже якісною, і це дозволить збільшити експорт борошна. Що стосується конкретних експертних прогнозів, вони будуть озвучені після того, як аграрії зберуть 20% зернових цього року.